Aktualizacja
Z początkiem 2017 roku Kazachstan zniósł obowiązek wizowy dla Polaków i obecnie możemy podróżować do tego kraju bez wiz. Tekst zostawiam jednak na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu sytuacja uległa zmianie ;)
Wyjazd do Kazachstanu zbliża się wielkimi krokami. A że obywatele naszego kraju nie mogą wjechać tam bez wyrobionej uprzednio wizy, dziś kilka słów o sposobie jej pozyskania.
Mimo, że zdobywanie “przepustki” do tego kraju nie budzi emocji, jak w przypadku Stanów Zjednoczonych, a długość i drobiazgowość wypełnianych formularzy jest nie do porównania, to jednak i tu nie obejdzie się bez biurokracji i punktów budzących wątpliwości. Dlatego warto poświęcić całej procedurze kilka słów.
Aby ubiegać się o wizę, musimy złożyć następujące dokumenty:
- kwestionariusz wizowy
- kserokopia pierwszej strony paszportu
- oryginał zaświadczenia o pracy (lub wpis z Ewidencji Działalności Gospodarczej)
- aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm
Rozpatrzenie wniosku kosztuje 35 EUR. Sprawdź też ceny w Kazachstanie i skalkuluj koszt wyjazdu »
O podobnych sprawach możecie jednak przeczytać na stronie ambasady, nie będę więc rozwijać tematu. Przejdę raczej do tego, czego na stronie tej nie znajdziecie, czyli jak wszystko wygląda w praktyce.
Wniosek – pytania, które mogą sprawić kłopot:
Wniosek wizowy liczy 26 pytań. Odpowiedzi na większość z nich powinna przebiec gładko. Poniżej zaś te, na które odpowiedź oczywista nie jest.
16. Cel przyjazdu do Kazachstanu.
Nie wystarczy wpisać “turystyczny”. Należy wymienić kilka miejsc, które chcemy odwiedzić, a jeśli wyrabiamy wizę dwukrotnego wjazdu, tu właśnie powinniśmy podać przyczynę.
17. Firma/Osoba zapraszająca.
Nie musimy mieć od nikogo zaproszenia, spokojnie możemy postawić kreskę.
20. Miejsce czasowego zamieszkania w Kazachstanie.
Krąży opinia, że należy tu podać dokładny adres, np.hotelu/hostelu. Nie jest to konieczne. Wystarczy wpisać jedno z miast, w którym się zatrzymamy (np. to, w którym lądujemy).
22. Pytanie o polisę ubezpieczeniową. Nawet gdy zaznaczymy, że będziemy ubezpieczeni na czas wyjazdu, nie jest konieczne podanie numeru polisy.
Pozostałe pytania, o ile nie dopadnie nas nagła amnezja, nie powinny sprawić problemu ;)
W Ambasadzie:
Ambasada Kazachstanu mieści się w jednej z willi przy ul. Królowej Marysieńki (dokładnie numer 14) w Wilanowie. Punkt składania/odbioru wniosków znajduje się w piwnicy, do której, wchodzimy od tyłu budynku. Gdy składałam wniosek kolejki nie było (z tym jak wiadomo może być różnie, ale tłumów raczej nie należy się spodziewać).
Kolejność postępowania przy składaniu wniosku:
- składamy wniosek w ambasadzie
- idziemy do wskazanego banku (Millenium) przy ul. Przyczółkowej 400 (odległość to jeden przystanek od ambasady) w celu uiszczenia opłaty 35 EUR (nie musimy mieć żadnego kwitu z ambasady, wystarczy, że powiemy iż jest to opłata za wizę (ważne, by zaznaczyć ilokrotnego wjazdu)
- wracamy do ambasady i otrzymany w banku kwitek wrzucamy do skrzynki na listy
Wizę opłacamy w Euro. W banku możemy zapłacić gotówką lub przelewem po bankowym kursie. Jak to zwykle bywa, drugi wariant mniej się opłaca. Warto więc najpierw dokonać wymiany w kantorze. Gdybyśmy nie zrobili tego wcześniej, kantor znajdziemy w pobliżu ambasady. Jeśli nie mamy euro ze sobą, wizytę w kantorze składamy przed wizytą w banku, żeby uniknąć kręcenia się w tę i z powrotem.
Więcej o podróży do Kazachstanu »
Odbiór wizy:
Wariant 1 – Według oficjalnie podanych informacji, zwłaszcza gdy formalności załatwiamy z konsulem:
Wizy odbieramy w godzinach 16.00 – 17.00. W ambasadzie należy się stawić osobiście. Jeśli chcemy, by ktoś odebrał wizę w naszym imieniu, potrzebne może być poświadczenie notarialne. Taką właśnie opcję musimy przede wszystkim brać pod uwagę. A jednak warto dopytać, bo może się przydarzyć:
Wariant 2 – Zwłaszcza, gdy formalności załatwiamy z osobą zastępującą konsula.
W moim przypadku była to sympatyczna pani, która nie dość, że pomogła wypełnić niewygodne punkty, pozwoliła na odebranie dwóch paszportów jednej osobie. Po odbiór należało się zgłosić o 12.00.
Dobra wiadomość jest taka, że wpis ten może nie być aktualny zbyt długo. W planach jest zniesienie kazachskich wiz dla Polaków. Dokładny termin nie jest jednak znany.
Przekonaj się, że warto odwiedzić Kazachstan:
To tylko nieliczne z pięknych miejsc w tym kraju. Sprawdź także na jakie niespodzianki się przygotować.