Statua Wolności, Lady Liberty, Wolność Opromieniająca Świat. Ta jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie rzeźb symbolizować miała wolność i bogactwo Ameryki – ziemi obiecanej przybywających do niej licznie imigrantów. To ona, widoczna już z daleka, witała w Nowym Jorku nowoprzybyłych, mających budować potęgę kraju związanego nie pochodzeniem mieszkańców, lecz ich wspólną ideą.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda Lady Liberty
- Co łączy statuę Wolności z Wieżą Eiffla
- Jak zmieniła się Statua Wolności
- Jakie są opcje zwiedzania konstrukcji
Pokaźnych rozmiarów rzeźba, przewyższająca powstały nieco wcześniej most Brookliński, była darem narodu francuskiego upamiętniającym sojusz państw w trakcie wojny o niepodległość USA.
Jej wykonanie powierzono francuskiemu rzeźbiarzowi – Frederickowi Barholdiemu. Ten, aby sprostać amerykańskim gustom, odbył podróż po USA w poszukiwaniu inspiracji. I choć artysta ocenił miejscowe upodobania jako niezbyt wyrafinowane, wyjazd zaowocował zarysem projektu.
Jak wygląda Lady Liberty
Wysoki na 93 metry (już z cokołem) i ważący 229 ton posąg przybrał postać odzianej w togę kobiety, która w jednej dłoni trzyma pochodnię, w drugiej zaś tablicę z datą podpisania Deklaracji Niepodległości (4 lipca 1776). Jej głowę zdobi siedmioramienna korona symbolizująca siedem kontynentów. U stóp dostrzec można zerwane kajdany, a cała rzeźba nawiązuje wyglądem do Kolosa Rodyjskiego – jednego z cudów starożytnego świata.
Co ciekawe, zarówno twarz jak i figura posągu nie są wytworem wyobraźni autora. Wiele wskazuje na to, że rysy twarzy wzorowane były na rysach matki rzeźbiarza, ciało zaś na kształtach jego kochanki.
Konstrukcja Statuy Wolności
Za stabilną posturę i wewnętrzny szkielet Lady Liberty, który oprzeć miał się nawet szalejącym sztormom, odpowiada nikt inny jak Gustave Eiffel. Nazwisko wybitnego inżyniera stanie się jednak głośne nieco później, gdy w roku 1889 w Paryżu odsłonięta zostanie skonstruowana na Światową Wystawę, nosząca jego nazwisko wieża. Co ciekawe, jej pomysłodawcą nie był sam Eiffel, a dwóch pracowników jego architektonicznego biura – Maurice Koechlin i Émile Nouguier. To jednak już inna historia.
Droga do Nowego Jorku
A jak skonstruowana we Francji statua znalazła się w Nowym Jorku? Otóż po przekazaniu jej amerykańskiemu ambasadorowi, rozłożono ją na ponad 300 części i zapakowano w około 200 drewnianych skrzyń, w których na pokładzie statku Isere dotarła w 1885 roku do USA. Następnie posąg poskładano i 28 października 1886 roku nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie przez ówczesnego prezydenta – Grovera Cleveland’a.
Do 1902 roku statua pełniła rolę latarni morskiej. Jednak ze względu na niewystarczające oświetlenie po 16 latach pozbawiono ją tej funkcji. Nie zachwiało to jednak jej pozycją w sercach Amerykanów, a pomnik do dziś pozostaje jednym z symboli Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Od 1984 roku zielona dama znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zmianie uległ natomiast kolor Lady Liberty. Choć dziś może wydawać się to nieprawdopodobne, charakterystyczna zielonkawa barwa posągu nie jest jej oryginalną. To efekt okrycia się rzeźby patyną na skutek działania warunków atmosferycznych. Wykonana z miedzi konstrukcja miała pierwotnie charakterystyczny dla niej bursztynowo-złocisty kolor. Wyobrażacie sobie statuę w tym wydaniu?
Statua Wolności – zwiedzanie
Statua Wolności wznosi się na wyspie Liberty u ujścia rzeki Hudson na granicy stanów Nowy Jork i New Jersey. Aby do niej dopłynąć należy kupić bilet i wejść na prom przy Battery Park na Manhattanie lub przy Liberty Park w Jersey City. O ile bilet na samą wyspę można zazwyczaj kupić w kasie “od ręki”, tak ten upoważniający do zwiedzania konstrukcji w środku zdecydowanie bezpieczniej nabyć przez internet. Ze względu na dzienne limity wejść, trzeba zaopatrzyć się w niego ze sporym wyprzedzeniem.
Pokonując spiralę ponad 300 schodów, można dostać się na koronę i wyjrzeć przez umieszczone tam okienka, z których widok według wielu opinii nie zwala jednak z nóg. Sama nie zweryfikowałam tego faktu, gdyż kupione na miejscu bilety nie obejmowały tej atrakcji.
Nie musimy jednak zwiedzać wnętrza konstrukcji, by mieć powód przypłynąć na Liberty Island. Statua ładnie prezentuje się podczas rejsu, a sama wyspa to jeden z lepszych punktów widokowych na panoramę Dolnego Manhattanu >>