Empire State Building to niewątpliwie jeden z symboli Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Mimo burzliwej przeszłości, nadgryziona zębem czasu budowla pozostaje ikoną i jednym z najbardziej rozpoznawalnych biurowców na świecie. Zajmuje także miejsce w czołówce najczęściej fotografowanych budynków.
W artykule:
- Ciekawostki związane z wieżowcem
- Czy w Empire State Building można zanocować?
- Historia “najpiękniejszego samobójstwa”
- Zasady zwiedzania i widoki ze słynnego budynku
Równie często jak on sam, fotografowana jest roztaczająca się z Empire State Building panorama. I nic dziwnego, gdyż spojrzenie na Nowy Jork z góry to perspektywa, której ciężko sobie odmówić. I choć miasto oferuje szeroki wybór punktów widokowych, wiele osób stawia na klasykę, wjeżdżając na 86 lub 102 piętro Empire State Building.
Empire State Building – ciekawostki
- Budowany w zawrotnym tempie około 4 pięter tygodniowo gmach uroczyście otwarto 1 maja 1931 roku. Przez kilkadziesiąt lat szczycił się mianem najwyższego budynku na świecie. Obecnie zaledwie jedną nogą utrzymuje się w pierwszej trzydziestce. Żaden drapacz chmur przed nim nie został jednak wybudowany w takim tempie i nie przekroczył stu kondygnacji.
- Pierwotnie, w miejscu gdzie teraz stoi słynny biurowiec, znajdował się jeden z budynków należących do słynnego hotelu Waldorf-Astoria. Po pożarze, w którym budynek hotelowy znacznie ucierpiał, został on przeniesiony na Park Avenue, czyli w miejsce swego obecnego położenia.
- Charakterystyczną iglicę budynku, w stylu art déco, zaprojektowano pierwotnie jako lądowisko dla sterowców. Ze względu na niebezpieczne, zbyt silne podmuchy wiatru przeznaczenie takie okazało się jednak niemożliwe do utrzymania.
- Ponad 70 wind Empire State jest w stanie przewieźć 10 tysięcy osób na godzinę, a umieszczony na iglicy piorunochron ściąga rocznie około stu wyładowań. Dostanie się na wyższe piętra poprzedza procedura rodem z lotniskowego security check, a sama impreza do tanich nie należy. Dla rozciągających się z niego widoków warto jednak zainwestować.
- Mimo iż niemal od razu stał się symbolem Nowego Jorku, losy Empire State nie potoczyły się szczególnie szczęśliwie. Wraz z nadejściem Wielkiego Kryzysu powierzchnie biurowe zaczęły świecić pustkami, przez co dorobił się przydomka Empty State Building. Gdy kryzys minął zagrożenie nadeszło ze strony konkurencyjnych wieżowców przyciągających najemców. I tak, by nie zbankrutować, przeznaczony dla przedsiębiorców gmach otworzył się na turystów.
- Empire State odgrywa niebagatelną rolę dla nowojorskiego rynku medialnego, gdyż wiele stacji komercyjnych, zarówno radiowych jak i telewizyjnych nadaje właśnie ze szczytu tego budynku.
- American Society of Civil Engineers zaliczyło słynny biurowiec do 7 cudów współczesnego świata.
Czy w Empire State Building można spędzić noc?
Mimo silnego nastawienia na turystów, w Empire State Building nie można spędzać nocy. Zdarzył się jednak od tej reguły wyjątek i w 2018 roku zezwolono na rezerwację ekskluzywnego apartamentu na 80-tym piętrze na jedną dobę. Aby uczcić uruchomienie listy Book the U.S. , czyli zbioru niezwykłych miejsc na pobyt w każdym stanie, serwis Booking.com zaprojektował trzy wyjątkowe pobyty. Jednym z nich był właśnie, możliwy po raz pierwszy, nocleg w Empire state Building (a także w AmericanAirlines Arena w Miami oraz w autobusie wycieczkowym Nicka Jonasa). Pakiet noclegowy zawierał dodatkowo wykwintną kolację, nielimitowany dostęp do tarasu widokowego a także przeprowadzone na nim zajęcia jogi o wschodzie słońca i sesja zdjęciowa. Przyjemność ta kosztowała 1500$ i nie ma pewności, czy oferta kiedyś się powtórzy.
„Najpiękniejsze samobójstwo”
Ponad 30 osób wybrało skok z Empire State Building jako sposób pożegnania się z życiem. Do najsłynniejszego samobójstwa, zwanego zarazem “najpiękniejszym” doszło tu w 1947 roku, gdy z 86 piętra rzuciła się 23-letnia księgowa Evelyn McHale. Przechodzący nieopodal student fotografii, Robert Wiles, zrobił zdjęcie jej ciała spoczywającego na wgniecionym dachu samochodu tuż po skoku. Mimo upadku z tak znacznej wysokości, ciało Evelyn nie nosiło śladów gwałtownej śmierci i wyglądała raczej jakby spała, co kontrastowało z okolicznościami tragedii.
Kobieta zostawiła ponoć list pożegnalny, z prośbą o to, by nie nagłaśniać jej śmierci i aby ciało poddano kremacji bez pogrzebu. Stało się jednak inaczej. Krótko po śmierci zdjęcie nieboszczki trafiło na okładkę magazynu Life. Stało się niemal ikoniczne, a wielu artystów odwoływało się do niego później w swojej twórczości. Bezpośrednie nawiązania możemy znaleźć między innymi na grafice Andy’ego Warhola “Suicide” (Fallen Body), okładkach płyt zespołów Saccharine Trust i Machines of Loving Grace, w teledysku do piosenki “Jump They Say” Davida Bowie, a także w wideoklipie Taylor Swift.
Do ostatniego samobójczego skoku z Empire State Building doszło w 2007 roku. Krótko po nim taras widokowy zabezpieczono wysoką siatką, aby podobne pomysły nie mogły już zostać wcielone w życie.
Zwiedzanie i bilety
Empire State Building położony jest przy znanej Piątej Alei / 350 Fifth Avenue w Midtown – najbardziej ruchliwej dzielnicy handlowej nowego Jorku.
Wstęp do budynku możliwy jest przez cały rok w godzinach od 8.00 rano do 2.00 w nocy, dlatego możliwe jest podziwianie panoramy miasta zarówno w dziennym jak i nocnym wydaniu.
Po wejściu do lobby wieżowca czeka nas kontrola zbliżona do lotniskowego security check. Możemy być zmuszeni do pozostawienia niektórych przedmiotów, ze statywem włącznie.
Taras widokowy na 86 piętrze (Observation Desk) jest najwyżej położonym punktem obserwacyjnym pod gołym niebem w mieście. Przez szyby można zaś podziwiać widoki ze 102 piętra Empire State. Przy dobrej pogodzie 360-stopniowa panorama obejmuje nie tylko Nowy Jork, ale sięga i okolicznych stanów.
Aby uniknąć długiej kolejki, bilety do ESB najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Można zrobić to na oficjalnej stronie wysokościowca >>
Również tu najlepiej sprawdzać aktualne ceny oraz sytuację związaną z Covid-19.
Chcesz odwiedzić Empire State Building? Znajdź nocleg w pobliżu:
Booking.com