Anuradhapura – pierwsza stolica królestwa syngaleskiego na Cejlonie. Położona w Prowincji Północno-Centralnej, około 250 km od Kolombo. Miasto o niezwykle bogatych korzeniach historycznych, rozwijające się w od III wieku p.n.e. do XI wieku n.e. W roku 1017, po licznych wojnach, zostało ostatecznie podbite przez najeźdźców z Indii. Stolica została wówczas przeniesiona do Polonnaruwa.
Najstarsze drzewo
Do dziś Anuradhapura pozostaje jednak jednym z najważniejszych centrów Buddyzmu na świecie, a to za sprawą rosnącego tu Śri Maha Bodhi – świętego drzewa Bo, wyhodowanego ze szczepu figowca, pod którym doznał Oświecenia medytujący Budda. Sadzonkę na wyspę przywiozła córka króla Indii – Asioki, Sanghamitta, wypełniając tym samym misję szerzenia buddyzmu na Cejlonie.
Bo jest najstarszym posadzonym przez człowieka drzewem na świecie, z udokumentowaną historią. Zasadzono je w 288 roku p.n.e., a wierni pielęgnują je już od 23 stuleci, nie zaprzestając opieki nawet w okresach gdy miasto ulegało podbojom Tamilów.
Anuradhapura – wśród ruin starożytnego miasta
Wśród ruin starożytnego miasta zachowało się kilka buddyjskich świątyń i pałaców. Między innymi ruiny Brązowego Pałacu. Okazałej, dziewięciokondygnacyjnej budowli zdobionej niegdyś srebrem i kamieniami szlachetnymi. Wbrew pozorom, nie był to przybytek królewski, lecz mnisi. Dziś pozostał po nim las 1600 przekrzywionych w różnych kierunkach kolumn.
Stare miasto Anuradhapura wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z jego monumentalnej zabudowy nie pozostało może zbyt wiele, jednak rozległość zalesionego terenu i mnogość ruin działa na wyobraźnię, w której odżywa obraz świetności dawnej stolicy.