Vulcanii Noroioși – wulkany błotne, to niesamowite miejsce położone niedaleko miasta Buzau, w gminie Berca (wschodnia Wołoszczyzna). Wiele osób dociera zaledwie do jednego spośród trzech wulkanicznych obszarów, nie zdając sobie sprawy z istnienia pozostałych. A szkoda. Mimo podobieństw, każdy z nich ma bowiem nieco odmienny charakter, który warto odkryć.
Czym są wulkany błotne
Wulkany błotne to stożki i bulgoczące kałuże powstałe w wyniku wydobywania się podziemnych gazów, natykających na swej drodze wodę i glinę. Wysuszona, spękana ziemia wokół nich, w odcieniach beżu i szarości, budzi skojarzenia z powierzchnią księżyca czy skórą słonia. Choć podłoże generalnie jest twarde, można napotkać grząskie fragmenty, zwłaszcza w pobliżu bulgoczących zbiorników. Nieziemski krajobraz robi naprawdę olbrzymie wrażenie.
Najłatwiej dotrzeć do Paclele Mari, czyli wulkanicznego terenu, przed którym znajduje się parking oraz prowizoryczna budka, w której pobierana jest niewielka opłata za wstęp. Nie wiem czy to reguła, czy po prostu sprzyjało nam szczęście, ale mimo niewątpliwych walorów tego miejsca, spotykamy zaledwie kilku turystów.
Parę kilometrów dalej odnajdziemy kolejny wulkaniczny obszar. Jest mniejszy i mniej widowiskowy, jednak warto go odwiedzić choćby ze względu na prowadzącą do niego drogę. Lepianki z gliny, szkoła dosłownie dla kilku uczniów, sklep, w którym za jednym podejściem wykupiliśmy cały zapas piwa (czyli kilka butelek), stada zwierząt chodzących samopas… takich wiosek w Polsce już prawdopodobnie nie znajdziemy.
Odwiedź Rezerwat Żywego Ognia w pobliżu »
Najwięcej kłopotu może sprawić odnalezienie trzeciego wulkanicznego obszaru. Wskazówki miejscowych okazały się (przynajmniej w naszym przypadku) mało pomocne. Nie warto było jednak rezygnować. Mapa sugerowała, że jesteśmy właściwie na miejscu… niestety wulkanów ani śladu. Sensownym rozwiązaniem wydawało się wspięcie na pobliskie zbocze. I to był strzał w dziesiątkę. Po pokonaniu kilkudziesięciometrowego podejścia naszym oczom ukazał się rozległy, pagórkowato-wulkaniczny pejzaż. Słońce znajdowało się już nisko nad horyzontem, co sprawiało, że wulkany wydały się zupełnie inne od tych widzianych kilka godzin temu. Tu zresztą stożki były wyższe,a bulgocące kałuże rozleglejsze. Warto było podziwiać je aż do zachodu słońca.
Gdzie występują wulkany błotne
Poza Rumunią, błotne wulkany możemy odwiedzić w Azerbejdżanie, Wenezueli, Kolumbii, Nowej Zelandii, południowych stanach USA i na Wyżynie Irańskiej.
Mieszkańcy Rumunii wykorzystują wulkaniczne błoto w celach kosmetycznych, przede wszystkim jako maseczki.