Thorshavn, obecna stolica Wysp Owczych, założona została przez Wikingów około X wieku. Nazwę nadano jej na cześć Thora – boga burzy i piorunów (przetłumaczyć możemy ją jako Port Thora). Warto jednak pamiętać, że ten nordycki bóg patronował także domowemu ognisku. I to właśnie z tym jego obliczem bardziej kojarzyć się może ta cicha, kameralna stolica.
Thorshavn jest największym i najgęściej zaludnionym miastem Wysp Owczych. Jest także ich centrum gospodarczym, kulturalnym i rozrywkowym. I choć mieszka tu co czwarty Farer, miasto z populacją liczącą około 13 000 mieszkańców (porównywalną do podwarszawskiego Brwinowa czy Błoni) mieści się w czołówce najmniejszych stolic świata. Musicie jednak wiedzieć, że na tle farerskich wiosek i miejscowości zamieszkałych przez kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, Port Thora jawi się jako prawdziwa metropolia. Metropolia bez wieżowców, multipleksów, z czterema znakami sygnalizacji świetlnej, którą w przeciwieństwie do większości stolic, da się zwiedzić po prostu spacerem.
Co zobaczyć w Torshavn
Port – okno na świat
W przypadku krajów wyspiarskich jednymi z najważniejszych punktów na miejskich mapach są porty. Nie inaczej jest w Thorshavn. To farerskie okno na świat i miejsce importu i eksportu towarów. Stąd wypływa również prom MS Norröna linii Smyril Line, obsługujący drugie najdłuższe połączenie promowe na świecie, łączące Danię z Islandią przez Wyspy Owcze (najdłuższe na świecie odbywa się na linii Omsk – Salekhard, gdzie przepłynięcie 2783 km zajmuje 6-8 dni).
Tinganes – najstarsza część miasta
Tinganes to najstarsza część miasta i siedziba najwyższych władz. To niewielka przestrzeń usiana czarnymi i czerwonymi domkami, których dachy pokryte są trawą. Mimo, że w miejscu tym przebywają wysoko postawione osoby społeczności, próżno szukać tu wysokich ogrodzeń czy strażników.
Na terenie dzisiejszego Tinganes zbierał się niegdyś farerski parlament (Logting), którego zalążki datuje się na 825 rok – czas gdy w większości miejsc na świecie nawet o takiej formie nie myślano. Zgromadzenia wolnych mężczyzn decydujące o sprawach istotnych dla społeczności (zwane Tingami) były jednak dość powszechne w kulturze skandynawskiej. Miały one służyć wymianie informacji a także rozstrzygać spory między mieszkańcami.
Główną ulicą miasta jest Niels Finsens gøta, przy której mieści się najwięcej sklepów, a także informacja turystyczna. Jednak w Torshavn, jak w każdym innym mieście, warto też skręcić w mniejsze uliczki i bez pośpiechu, bez mapy, odkrywać co kryje się za kolejnym rogiem.
Tak dotrzeć można choćby do bramy i ogrodzenia wykonanego w całości ze szkieletu grindwala, czy na niezwykle klimatyczny stary cmentarz.
Farerski cmentarz
Jak dotrzeć do Thorshavn
Stolica Wysp Owczych położona jest na południu największej i najbardziej zaludnionej wyspy archipelagu, Streymoy. Zdziwi się jednak ten, kto spodziewa się uświadczyć tu lotnisko. Położone jest ono na sąsiedniej wyspie Vagar (więcej o wyspie Vagar i samym lotnisku >>), z której na Streymoy dostaniemy się samochodem lub autobusem, pokonując płatny podwodny tunel. Z wyspy na wyspę dostać możemy się także helikopterem. Przeloty są tu jednymi z najtańszych w Europie, nie są bowiem traktowane jak atrakcja, a raczej zwykły wewnętrzny środek transportu.
Stolica Wysp Owczych to także dobry punkt wypadowy w inne części archipelagu i ich krajobrazowe perełki: