Sesja podwodna to szczególny rodzaj współpracy fotografa z modelką, który może okazać się trudny nawet gdy osoby po obu stronach obiektywu mają doświadczenie w swoim fachu.
Co zatem może pójść nie tak i jakie wyzwania stoją przed uczestnikami sesji podwodnej? Oto kilka z nich:
Modelka
Nawet gdy Twoja modelka ma bardzo duże doświadczenie, jeśli wcześniej nie pozowała pod wodą, możesz uznać, że go nie ma. Koordynacja ruchów, utrzymanie się pod powierzchnią wody, utrzymanie otwartych oczu, odpowiednia mimika, to tylko niektóre z problemów, z którymi nie trzeba się mierzyć podczas zwykłych sesji, a w wodzie owszem.
Fotograf
Podobnie jak modelka, możesz mieć kłopot z koordynacją pod wodą i samym utrzymaniem się pod nią, zaaranżowaniem odpowiedniej sceny, czy obsługą aparatu w obudowie. Przed właściwą sesją warto popracować nad tymi umiejętnościami, by sesja nie okazała się porażką z Twojej winy.
Obudowy do fotografii podwodnej
Ceny profesjonalnych obudów wodoodpornych do lustrzanek mogą przyprawić o zawrót głowy. Ich koszt zaczyna się od około 7000 PLN, a wiele modeli oscyluje w okolicach 15000 PLN i więcej. Kupowanie takiego sprzętu przed pierwszą podwodną sesją mija się z celem, zwłaszcza, że nie mamy pewności czy odnajdziemy się w tym rodzaju fotografii i będziemy chcieli doskonalić swój warsztat.
Obejrzyj inne ciekawe sesje »
Na szczęście z pomocą przychodzą wodoodporne worki czy etui. Nie są tak profesjonalne, jak wspomniane obudowy, a do ich używania trzeba się przyzwyczaić, ale początkującemu fotografowi podwodnemu powinny wystarczyć, a ich koszt dla lustrzanek zaczyna się od około 300 zł. Sama korzystałam z modelu DICAPAC WP-S5, który dał radę, choć z początku folia dość mocno utrudniała obsługę aparatu.
Oświetlenie w sesji podwodnej
Woda silnie pochłania światło, a do tego robi to nierównomiernie. Na dnie basenu światła będzie znacznie mniej niż przy powierzchni wody, a im głębiej fotografujemy, na zdjęciach pojawiać się będzie niebiesko-zielona dominanta. Ludzkie oko posiada zdolności adaptacyjne, których nie ma aparat, dlatego kolorystyka, którą widzimy pod wodą, będzie się różniła od tej z zapisu cyfrowego. Należy zatem pamiętać o odpowiednim oświetleniu zewnętrznym, a także podwodnym. W przypadku mojej sesji oświetlenie okazało się niewystarczające.
Brudna woda
Olbrzymie znaczenie w fotografii podwodnej ma przejrzystość wody, w której wykonujemy zdjęcia. Aparat wychwytuje zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem, dlatego stopień zabrudzenia wody zobaczymy w pełni dopiero na monitorze. Jeśli już podczas sesji widzimy, że woda jest mętna, nie wróży to niczego dobrego. Na fotografii efekt ten będzie zwielokrotniony.
Odpowiedni makijaż
To raczej oczywiste, ale na wszelki wypadek przypomnę. Makijaż modelki musi być wykonany kosmetykami wodoodpornymi i to tymi dobrej jakości. Kolorowe plamy na twarzy i odklejające się rzęsy to kiepski pomysł (chyba, że taki był zamysł sesji).
Postprodukcja
Zdjęcia podwodne wymagają często dokładniejszej „obróbki” niż w przypadku innych sesji. Potrzebna bedzie zapewne korekcja balansu bieli oraz usunięcie zanieczyszczeń. Pamiętajmy, by zdjęcia robić w formacie RAW. W przypadku fotografii podwodnej ma to szczególne znaczenie.
Należy pamiętać też o masce bądź okularach. Przydatne będą także obciążniki ułatwiające pozostanie pod wodą odpowiedni czas. Jeśli zamierzamy fotografować kilka godzin, warto rozważyć zaopatrzenie się w piankę do pływania.
Sesję zorganizowali: Ania Orzechowska, Piotr Prokopowicz, Anna Donica
Strona wydarzenia na Facebooku.