Klaksvík, położony w południowo-zachodniej części wyspy Bordoy, to drugie największe miasto na Farojach. Pod względem powierzchni i zaludnienia uplasowało się zaraz za stolicą – Thorshavn, którą pod względem położenia i walorów widokowych w mojej opinii przewyższa.
Osadnictwo w rejonie Klaksvík sięga czasów wikińskich, a tutejszy port był niegdyś najważniejszy. Dziś nadal należy on do głównych portów Wysp Owczych, a jego położenie do jednego z najpiękniejszych. Tutejsza przystań osłonięta jest przez otaczające ją z każdej strony lądy, z których większosć stanowią malownicze pasma górskie. Klaksvík to zatem dogodny punkt wypadowy w okoliczne góry, jak i północne wyspy archipelagu – Kolsay i Nolsoy. Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie okolicy, warto pospacerować po samym miasteczku i odwiedzić co ciekawsze zakątki.
Föroya Bjór – najstarszy browar na Wyspach Owczych
Browar Föroya Bjór został założony w 1888 roku, przy Klaksvíksvegur 19, gdzie usytuowany jest do dziś. Od czasu powstania zmianie nie uległo również jego logo. To właśnie charakterystyczny baran spogląda na nas najczęściej z półek farerskich sklepów monopolowych. W browarze warzy się obecnie 7 rodzajów piwa, od pilsa i lagera, poprzez ale po stout. Ponieważ ich moc startuje z pułapu 4,6%, nie znajdziemy ich w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych, w których dopuszczalna moc napojów nie może przewyższać 3%.
Sklepy monopolowe na Wyspach Owczych
Sklepów, w których można zaopatrzyć się w piwo i mocniejsze trunki jest na archipelagu całe 8. Do tego otwarte są zazwyczaj około 4 godzin dziennie (w godzinach różnych, zależnie od sklepu – często 10.00 – 14.00 lub 14.00 – 17.30). Najczęściej na jedną wyspę przypada jeden monopol, a wyjątkiem jest Streymoy, gdzie możemy wybierać spośród trzech. Niektóre wyspy nie mają ich wcale.
Oto do jakich miast możecie się kierować w poszukiwaniu procentów:
- Wyspa Vagar – Miðvágur
- Wyspa Streymoy – Tórshavn – stolica pochwalić się może aż dwoma, Hvítanes
- Wyspa Eysturoy – Saltangará
- Wyspa Suðuroy – Trongisvágur
- Wyspa Bordoy – Klaksvík
- Wyspa Sandoy – Skálavík
Föroya Bjór, choć obecnie najstarszy, nie był pierwszym browarem na Wyspach Owczych. 39 lat wcześniej, w 1849 roku, założono w Thorshavn Restorffs Bryggjarí, działający nieprzerwanie do 2007 roku. Po jego zamknięciu to jednak Föroya Bjór pozostaje najstarszym, jak i jedynym dużym browarem na wyspach.
W porównaniu z innymi farerskimi miastami w Klaksvík znaleźć można więcej restauracji, barów czy przytulnych knajpek. Znajduje sie tu także Muzeum Wysp Północnych (Norðoya Fornminnissavn), mieszczące się w budynku będącym niegdyś duńskim monopolem handlowym.
Christianskirkjan i opuszczona wioska Skarð
Ciekawy jest również tutejszy kościół, Christianskirkjan, wzorowany na gotyckiej Katedrze Magnusa z Kirkjubøur. Zapożyczono z niej rodzaj budulca (bazalt), jak i nietypowe jak na te rejony strzeliste okna. Wewnątrz pod sufitem podwieszona została łódź upamiętniająca tragedię mieszkańców wioski Skarð.
W 1913 roku siedmiu mężczyzn zamieszkujących osadę zginęło podczas połowu. Tak się złożyło, że byli to wszyscy mężczyźni zamieszkujący wioskę. W kolejnych latach pozostawione tam kobiety przeniosły się do sąsiedniej miejscowości, a Skarð zupełnie się wyludniła. Zanim to nastąpiło, urodził się w niej Símun av Skarði, twórca hymnu Wysp Owczych.
Wybierasz się na Faroje?