Nieopodal Kratova, w okolicach miejscowości Kuklica, kryją się niezwykłe, fantazyjne formacje skalne, znane jako Kamienne Lalki (Kameni Kukli). Formacje usytuowane w dolinie rzeki Kriva tworzą niezwykły rezerwat przyrody.
Teren nieco może na wyrost zwany bywa skalnym miastem, jednak skupisko wyrastających z ziemi pionowych słupów to zaskakujące miejsce warte poświęcenia mu uwagi. Na terenie rezerwatu znajduje się ponad 140 formacji skalnych, a niektóre z nich osiągają ponad 10 metrów wysokości. Wyjątkowe kształty, przypominają postacie ludzkie bądź lalki (kukli) skąd można odnieść wrażenie, że natura stworzyła tu niezwykłą kamienną społeczność.
Kamienne lalki z zaklętego wesela
Miejscowa legenda głosi jednak, że tak ukształtowane formacje niekoniecznie są dziełem przyrody. Otóż wiele lat temu rozegrała się w Kuklicy taka oto historia: Młody chłopak, nomen omen mistrz kamieniarstwa, pałał uczuciem do dwóch miejscowych dziewcząt. Nie mógł jednak zdecydować, która z nich jest jego sercu bliższa. Gdy przyszedł czas deklaracji, postanowił zaaranżować wesele z obiema naraz i w ostatniej chwili zdecydować którą z dziewcząt ostatecznie poślubi. W dniu uroczystości pan młody i obie narzeczone wraz z rodzinami przybyli w ustalone miejsce. Gdy chłopak w końcu zdobył się na deklarację wobec jednej z nich, odrzucona i upokorzona dziewczyna rzekła: “Niech Bóg zamieni ich wszystkich w kamień, a także i mnie!”. Klątwa okazała się działać natychmiast i wszyscy weselnicy zmienili się w okazałe kamienne słupy.
Miejscowe podania mogą działać na wyobraźnię, w rzeczywistości jednak pierwsze i jedyne skrzypce gra tu natura.
Jak powstały Kameni Kukli
Otóż mająca miejsce około 10 milionów lat temu erupcja wulkanu pokryła lawą cały obszar do wysokości otaczających dziś dolinę wzgórz. Przez lata klimat ulegał drastycznym zmianom, a wodna i wietrzna erozja drążyła ziemię sprawiając, że zapadać zaczął się cały obszar w dolinie rzeki Kriva. To właśnie intensywna erozja wydrążyła skalne formy, których kształty możemy podziwiać obecnie. I choć zbliżoną do dzisiejszej formę przybrały one około 10 tysięcy lat temu, proces ich przemiany nadal trwa. Naukowcy szacują, że kamienne lalki, zależnie od natężenia wiatru i opadów, zmieniają kształt o około milimetr rocznie. Mimo zatem, że nie jesteśmy w stanie tego dostrzec, nietypowy krajobraz podlega ciągłemu przeobrażeniu.
Wędrując między kamiennymi postaciami możemy podziwiać malownicze widoki, ale także poczuć ducha i historię regionu. W znajdującej się na terenie rezerwatu niewielkiej informacji turystycznej zaopatrzyć się zaś można w lokalne wyroby, choć wybór ich nie jest zbyt szeroki.
Kamienne Lalki (Kameni Kukli) znajdują się w północno-zachodniej części Macedonii Północnej, odwiedzanej przez turystów znacznie rzadziej niż położone w południowo-wschodniej części okolice jeziora Ochrydzkiego. Najlepiej połączyć ich zwiedzanie z odwiedzeniem Kratowa – miasteczka położonego w kraterze wygasłego wulkanu oraz Kokino – megalitycznego stanowiska archeologicznego.
Odwiedźcie także opuszczone miejsca w Macedonii Północnej >>