Góry Zachodniorumuńskie (Apuseni), położone między Wielką Wyżyną Węgierską, a Wyżyną Siedmiogrodzką, nie są często odwiedzanym rejonem Rumunii. To kraina szczytów i połonin, ale także świat wąwozów i mniej lub bardziej skrytych jaskiń, wśród nich szczególnie wartej wspomnienia Jaskini Niedźwiedziej.
Odkryta została przypadkowo, dopiero w roku 1975. Natknęli się na nią robotnicy wydobywający marmur. Jej wiek oceniany jest jednak na 50 tysięcy lat. Od 1980 roku została udostępniona do zwiedzania, jednak jak to zwykle bywa, nie w całości. Choć długość korytarzy to prawie 1500 m, przemierzać możemy zaledwie nieco ponad połowę (blisko 850m). Jednak nawet i na tym odcinku Jaskinia ma bardzo różnorodne i naprawdę ciekawe formy naciekowe. Na dolnych pokładach, częściowo pokrytych wodą, znajduje się z kolei ścisły rezerwat.
Nazwa tego miejsca nie wzięła się znikąd, a kryje w sobie niewesołą historię z kanibalizmem w tle. Otóż około 15 tysięcy lat temu, jaskinię zamieszkiwało liczące około 140 sztuk stado niedźwiedzi jaskiniowych. Zwierzęta były większe od swych obecnie żyjących następców (osiągały długość 2 m, wysokość 1,7m i ważyły nawet tonę). Niedźwiedzie te żywiły się przede wszystkim roślinami. Jednak kiedy po obsunięciu wielkiego głazu, zamykającego wyjście z jaskini, zostały uwięzione w swym pozornie bezpiecznym schronieniu, pozjadały się nawzajem.
Ślady tego zajścia możemy odnaleźć w jednym z fragmentów jaskini. Kości zwierząt, a także kompletny szkielet najsilniejszego osobnika, spoczywają tu do dziś. Przewodnicy utrzymują, że szkielet pozostawiony został w formie, w jakiej ponoć został odnaleziony. Trudno jednak stwierdzić, czy tak jest w istocie.
Jaskinia Niedźwiedzia praktycznie:
- Jaskinia Niedźwiedzia leży w okręgu Bihor, na obrzeżach wioski Chişcău, w Górach Apuseni (Zachodniorumuńskich), na wysokości 482 metrów
- miejsce to położone jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Oradeą a Hunedoarą. Jadąc samochodem od strony Oradei (jak było w naszym przypadku) kierujemy się na południe, na drogę nr 76. W wiosce Sudrigiu, skręcamy w lewo, skąd lokalna droga wiedzie na miejsce. Można dostać się tu również transportem publicznym, jednak autobusy jeżdżą rzadko.
- jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, około 45 minut
- swego czasu jaskini nie można było zwiedzać w poniedziałki, dlatego warto przed przyjazdem sprawdzić aktualną sytuację
- wstęp jest płatny, choć kwoty nie były wysokie
- warto zabrać cieplejsze ciuchy, bo nawet gdy upały na zewnątrz, w jaskini utrzymuje się temperatura około 10 stopni
A wyjeżdżając z Sudrigiu, już tylko parę kilometrów dzieli nas od…