Saksońska Szwajcaria to niemiecka kraina leżąca w Górach Połabskich, oddalona niespełna 100 km od granicy naszego kraju. Nazwę nadali jej zachwyceni tym rejonem malarze, Adrian Zingg i Anton Graff, którzy chętnie uwieczniali ją na swych płótnach.
Trudno się ich zachwytowi dziwić, gdyż zarówno Saksońska, jak i Czeska Szwajcaria to krainy o bardzo różnorodnym ukształtowaniu terenu, gdzie w sąsiedztwie równin czy jarów wyrastają stołowe góry oraz rzeźbione przez erozję, fantazyjne piaskowce.
Bastei – baszta z widokiem
Najbardziej charakterystycznym punktem regionu jest Bastei, czyli po prostu baszta. Tę skalną formację, zawieszoną 194 metry nad Łabą ukształtowała erozja około miliona lat temu. W XII wieku na pobliskich skałach osadzono kamienno-drewniany zamek Naurathen, do dziś pozostało z niego jednak niewiele. Inaczej ma się sprawa z mostem łączącym skalne półki. Zawieszoną w 1824 roku drewnianą konstrukcję zastąpił z czasem solidny most z piaskowca i po takim właśnie możemy przechadzać się obecnie.
Zawieszony między skałami most wygląda niesamowicie i przyciąga tłumy. Nie da się ukryć, że jest najbardziej turystycznym punktem Saskiej Szwajcarii, ale cóż, takim miejscom się to po prostu wybacza :) Pierwsza zorganizowana wycieczka dotarła tu w XIX wieku, a w roku 1812 rzeźnik z pobliskiej miejscowości zaczął sprzedawać turystom posiłki i napoje. Już w 1826 roku powstała kwatera noclegowa przy punkcie widokowym. Turystyka ma tu więc głębokie tradycje. A jednak jakimś cudem przez lata żyłam w nieświadomości i o Bastei dowiedziałam się całkiem niedawno. I takie odkrycia cieszą.
Bastei praktycznie
- Wstęp na niektóre punkty widokowe jest bezpłatny, ale do pozostałości zamku i kolejne skały z widokiem kosztuje 2 EUR. (Uwaga, płatność tylko gotówką!)
- O gotówkę należy zatroszczyć się wcześniej, gdyż w bezpośredniej okolicy Bastei bankomaty nie występują
- Pierwszy parking znajduje się około 3km od Bastei i kosztuje 3 EUR. Kolejne są bliżej, mogą być jednak pełne. Z najdalszego parkingu do baszty można dostać się autobusem lub szlakiem pieszym.
Saksońska Szwajcaria
Saksońska Szwajcaria, jak i jej okolice, to nie tylko skalne ostańce. To także kraina zamków i spokojnych miasteczek o spójnej zabudowie. W ten porządek wkrada się i nieco chaosu, choćby w postaci opuszczonych, nieco zapomnianych miejsc, wtapiających się w saksoński krajobraz.